I Ogólnopolskie Liczenie Bombajów

Kategorie:
2024-05-07

Klub „Traktor i Maszyna” organizuje 1. Ogólnopolskie Liczenie Bombajów. Akcja dotyczy wszystkich zabytkowych ciągników z silnikiem z gruszą żarową (Ursus 45, Lanz Bulldog Landini, Vierzon. Le Percheron, HSCS, Mavag i Bolinder Munkell) znajdujących się na terenie Polski. Liczenie rozpocznie się 1 maja 2024, a zakończy 17 sierpnia 2024 roku podczas otwarcia XXII Międzynarodowego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach. 

 Ciągniki z silnikiem z gruszą żarową sprowadzono na polskie tereny w okresie II wojny Światowej. Były to głównie ciągniki Lanz Bulldog, które także w okresie powojennym w dużej ilości zostały przejęte na tzw. ziemiach odzyskanych. Od 1947 do 1965 roku w Warszawie, a później w Gorzowie Wielkopolskim produkowano Ursusa 45. Ten kultowy ciężki ciągnik rolniczy powstał w liczbie około 65 tysięcy egzemplarzy. Ciągniki z gruszą żarową potocznie nazywane „buldogami”, „bombajami”, „sagami” czy „papajami”, latami pracowały na polskiej wsi. Później ustępując miejsca nowszym ciągnikom były złomowane lub sprzedawane za granicę. Współcześnie ocalałe bombaje są niezwykle cenne. Często stanowią pamiątkę rodzinną i są przekazywane z ojca na syna. Dzięki temu są nadal obecne w naszych domach i duszach. W ostatnich latach do Polski sprowadzane są też podobne konstrukcje z Włoch, Węgier, Francji i Szwecji. Policzmy więc, ile ich w Polsce mamy!

Zapraszamy wszystkich właścicieli o przesyłanie zdjęcia z podaniem marki, imienia i nazwiska właściciela oraz województwa. Przykład: Ursus 45, Jan Kowalski, województwo wielkopolskie. Ciągnik musi być jeżdżący albo taki do remontu lub w jego trakcie, ale kompletny.
Zdjęcia prosimy przesyłać na skrzynkę e-mail klubu „Traktor i Maszyna” – klub@traktorimaszyna.pl.
Przesłanie zdjęcia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na opublikowanie wizerunku na stronie i portalach społecznościowych klubu „Traktor i Maszyna”. Uczestnicy akcji otrzymają certyfikat o udziale w I Ogólnopolskim Liczeniu Bombajów”.
Zachęcamy także do zaprezentowania ciągników podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach w dniach 17-18.08.2024 roku w Wilkowicach (gmina Lipno w województwie wielkopolskim).

Copyright © 2024 All Rights Reserved wykonanie: webserwis.net
magnifiercross