Podsumowanie 21 edycji Festiwalu w Wilkowicach

Kategorie:
2023-09-08

W dniach 19 i 20 sierpnia 2023 roku odbyła się w Wilkowicach w gminie Lipno (Wielkopolska) 21 edycja Międzynarodowego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka.

Ten największy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zlot kolekcjonerów i miłośników zabytkowej mechanizacji rolnictwa zgromadził 232 wystawców, którzy zaprezentowali 273 ciągniki, 60 silników stacjonarnych, 5 kombajnów i 50 sztuk innego sprzętu rolniczego. Przeprowadzono konkursy sprawnościowe (Traktor Pulling, Węgierski Traktor Pulling, Wyścigi Traktorów), pokazy polowe (młócenie zboża, orka różnymi ciągnikami). Na placu manewrowym odbyła się prezentacja ciągników, a traktorzyści z udziałem publiczności bawili się w przeciąganie traktora przy użyciu liny jutowej. Kolekcjonerom Marianowi Mamali, Patrykowi Głaczyńskiemu i Bronisławowi Barczykowskiemu przyznano tytuły „Kolekcjonera roku 2023” w konkursie pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Grand Prix konkursu „Traktor i Maszyna Wilkowice 2023” otrzymali w kategorii ciągnik Kamil Szturc za Mineapolis Moline, a w kategorii maszyna Jacek Hornik za silnik stacjonarny „Ursus” z 1912 roku. Dodatkowo wyróżniono: ciągnik IHC Titan 10-20 - Jacka i Kamila Horników, ciągniki Ursus U310 i Ursus C 342 - Wojciecha Burego z Muzeum Moto Nostalgia, silnik Crossley K z 1900 roku - Adama Węgrzyna oraz silnik Machczyńskiego z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Tytuł „Traktorzystka Festiwalu” przypadł Klaudii Głaczyńskiej, a tytuł „Traktorzysta Festiwalu” Michałowi Chudemu. Przyznano wyróżnienia za wkład w popularyzację zabytkowej mechanizacji rolnictwa. Statuetkę Wielkopolskiej Izby Rolniczej otrzymał – Sylwester Domagała, Starosty Leszczyńskiego – Andrzej Cieślik, Wójta Gminy Lipno – Marek Kozłowski, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnie – Anna Plackowiak i Jerzy Kania, Prezesa Klubu „Traktor i Maszyna” – Tadeusz Dalecki. W ramach festiwalu odbyły się wydarzenia towarzyszące takie jak: Wystawa Rolnicza „AGROWilkowice”, wystawa silników stacjonarnych, wystawa modelarstwa rolniczego i pracujących modeli silników parowych, 50-lecie samochodów Tarpan oraz nowe wydarzenie „Nocne bombajowanie”. W dzień poprzedzający festiwal grupa kolekcjonerów wzięła udział w rajdzie traktorowym na trasie Szreniawa-Osieczna-Wilkowice i Wilkowice-Osieczna-Wilkowice. Rajd był współorganizowany przez PTTK Ursus w Warszawie. W niedzielę o godzinie 11:00 ulicami Wilkowic przejechał korowód zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych. Zabytkowe pojazdy i maszyny zaprezentowali prywatni kolekcjonerzy oraz instytucje muzealne: Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Narodowe Muzeum Techniki z Warszawy, Muzeum Silników Stacjonarnych z Konieczkowej oraz Muzeum Motoryzacji „Motonostalgia” z Nieborowa.
W Wilkowicach można było skorzystać z oferty gastronomicznej, obejrzeć wystawę współczesnych maszyn rolniczych, zrobić zakupy na stoiskach handlowych oraz mile spędzić czas w wesołym miasteczku i strefie zabaw dla dzieci.

Patronat nad Festiwalem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Festiwal dofinansowano z budżetu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Leszczyńskiego. Patronat na Wystawą Rolniczą „AgroWilkowice” objęła Wielkopolska Izba Rolnicza.

Organizatorami Festiwalu były Gmina Lipno, Klub „Traktor i Maszyna”, Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie.

Copyright © 2024 All Rights Reserved wykonanie: webserwis.net
magnifiercross