I Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami

Kategorie:
2017-05-18

Dnia 6 maja 2017 roku podczas XXI Pielgrzymki Rolników odbył się również I Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami. Pielgrzymka została zorganizowana przez Śląską Izbę Rolniczą w Katowicach przy udziale Oddziału Powiatowego Śląskiej Izby Rolniczej w Lublińcu.

Do Lubecka k. Lublińca zjechało około 21 traktorów i drugie tyle maszyn. Koło godziny 12 po uroczystej mszy św wszyscy wyruszyli razem z korowodem i udali się na miejsce imprezy. Pogoda niestety nie rozpieszczała; od kilku dni padał deszcz. Również podczas trwania pikniku kilkukrotnie pojawiała się mżawka. Nie przeszkodziło to jednak w przybyciu licznej grupie widzów.

Największą atrakcją, oprócz samej orki, było odpalanie 'bombajów' - pojawił się bowiem Ursus C-45 pana Andrzeja Mirowskiego oraz Lanz Bulldog Damiana Wolki. Oprócz tego zaprezentowali oni również Zetora 2011 oraz Zetora 50 Super. Wśród innych ciągników wyróżniał się Kramer p. Zbigniewa Kałużnego oraz Ursus C-325 Stanisława Pijewskiego. Nie zabrakło również znanego- ciągnika latarnika - czyli Deutza, którego właścicielem jest organizator imprezy Józef Richter. Jednym z najmniejszych okazów był jednoosiowy MF, którego przywiózł p. Michał Kurowski.

Po godzinie 16 rozpoczął się I konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami i koniem rasy śląskiej:
Do konkursu zgłoszono 11 traktorów zabytkowych z pośród 21 zarejestrowanych do pokazu. W gronie uczestników konkursu startowała jedna kobieta. Uczestnicy świetnie radzili sobie z orką na grząskiej, gliniastej glebie. Nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja sędziowska z Franciszkiem Rychterem na czele.

I miejsce przyznano Tomaszowi Wróblowi z Kochcic ( Ursus C4011 Z 1966 roku),
II miejsce zajęła Milena Klimczak z Jaworzna ( Ursus C328 z 1965 roku),
III miejsce zajął Henryk Kolpak z Starych Siołkowic kolo Opola ( Fahr z 1959 roku).
Warto odnotować udział księdza Tomasza Hajoka, wikarego z parafii w Lubecku, który wystartował na traktorze gospodarza konkursu – Józefa Richtera ( Ursus C328).

Koń wraz z właścicielem panem Piotrem Kaczmarzykiem ze Zborowskiego pokazał niezłą technikę, aż dwukrotnie przeorał pole.

Puchar wraz z medalem ufundowanym przez Pana Jacka Tkaczyka z Lubecka otrzymał również właściciel konia, który pięknie orał pole.

Wielkie podziękowania zebrał główny koordynator I konkursu orki zabytkowymi traktorami pan Józef Richter, który włożył wiele serca w organizację tej imprezy, udostępnił nie tylko swoje obejście ale i pole, na którym odbywała się impreza. Wielką pomocą dla organizatorów był p. Paweł Rychter.

Konkursowi towarzyszyła wystawa zabytkowego sprzętu rolniczego, która cieszyła się licznymi odwiedzinami, pokaz działania ratowniczego strażaków OSP w Lubecku pokaz zabytkowej sikawki pożarniczej, pokaz powożenia sportowego i rekreacyjnego z końmi rasy śląskiej ze Stajni „ Brenda” w Lubecku.

Największą atrakcją dla dzieci był przejazd zabytkowym autobusem „ ogórkiem” po okolicy – Skodą Corsa 706 TRO – Kazimierza Karasiewicza z Koszęcina.

Strażacki klub motocyklowy „ Kopruchy „również zaprezentował swoje zabytkowe motockle.

DZIĘKUJEMY ZA LICZNE PRZYBYCIE I ZAPRASZAMY ZA ROK!

Anna Kowoll

Człokowie Klubu "Traktor i Maszyna" zaprezentowali: Stanisław Pijewski (Ursusa C 325 i Sam 8), Józef Richter (Zetor 25 A, Zetor 3011, Ursus C 328, Deutz 414), Jerzy Kansy (T25 Władimirec), Marek Kansy (Ursus C 328), Damian Wolka (Zetor Super 50), Mateusz Wolka (Lanz Bulldog 45) Jarosław Gola (Zetor 25 A), Zbigniew Kałużny(Kramer), Andrzej Mirowski (Ursus 45, Zetor 2011), Kazimierz Karasiewicz (autobus skoda 706 RTO CAR).

 

Copyright © 2024 All Rights Reserved wykonanie: webserwis.net
magnifiercross