Silniki z Ciechanowca

Kategorie:
2014-11-19

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zakończyło realizację zadania "Konserwacja silników stacjonarnych".

Projekt był realizowany z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Dziedzictwo kulturowe - priorytet 2. – Wspieranie działań muzealnych. Konserwacja była dofinansowana ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz własnego budżetu Muzeum. W ramach zadania pełnej konserwacji zostało poddanych 8 silników stacjonarnych. 6 z nich powróciło do naszej placówki już w lipcu br. o czym informowaliśmy na naszej stronie internetowej. Obecnie zakończyły się prace nad 2 pozostałymi silnikami.

1. poziomy silnik Deutz E12 o mocy 6 KM- wyprodukowany w 1912 r. przez firmę „Gasmotoren-Fabrik Deutz AG" w Kolonii w Niemczech,
2. poziomy silnik Modag D7 o mocy 35 KM - wyprodukowany ok. 1930 r. przez firmę „Modag Motorenfabrik Darmstadt AG" w Darmstadt w Niemczech.

 

Wytypowane do konserwacji silniki są bardzo cennymi zabytkami z zakresu techniki rolniczej w Polsce. Stanowią one część jednej z największych w tej chwili muzealnych kolekcji silników spalinowych w Polsce. Cała kolekcja liczy obecnie 35 obiektów wyprodukowanych w latach 1890 – 1988 i ma charakter rozwojowy. Głównym celem zadania było "przywrócenie zabytkowych silników do życia" poprzez ich usprawnienie i nadanie obiektom pierwotnego, fabrycznego wyglądu. Odrestaurowane silniki są już umieszczone na ekspozycjach stałych Działu Techniki Rolniczej. Były również wykorzystywane do pokazów pracy w dn. 10 sierpnia w trakcie XIV Podlaskiego Święta Chleba, a następnie 21 września br. w czasie festynu „Jesień w polu i zagrodzie".

Marek Wiśniewski

 

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

Copyright © 2024 All Rights Reserved wykonanie: webserwis.net
magnifiercross