Zaproszenie na Festiwal 2024

Kategorie:
2014-06-10

 

Drodzy kolekcjonerzy oraz miłośnicy

starych ciągników i maszyn rolniczych!

         

Serdecznie zapraszamy do udziału w XXII Międzynarodowym Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka, który odbędzie się 17 i 18 sierpnia 2024 roku w Wilkowicach (gmina Lipno, województwo wielkopolskie).


Już od 22 lat w tej gościnnej miejscowości wspólnie tworzymy unikatowy na skalę europejską zlot kolekcjonerów. Festiwal ten poprzez swój niepowtarzalny charakter i klimat jest wydarzeniem, które silnie oddziałuje na proces zachowania zabytkowej mechanizacji rolnictwa - ważnego składnika europejskiego dziedzictwa kulturowego. Wpływa także na rozwój kolekcjonerstwa starych maszyn rolniczych w Polsce. Rangę Festiwalu potwierdza patronat honorowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz współpraca z Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Narodowym Muzeum Techniki, Wielkopolską Izbą Rolniczą.
Jesteśmy przekonani, że kolejna 22-edycja Festiwalu będzie wyjątkowym wydarzeniem i dostarczy Państwu wielu pozytywnych emocji i doświadczeń.

Do zobaczenia na Festiwalu w Wilkowicach!

Prezes Klubu "Traktor i Maszyna”

(-) Andrzej Kaźmierczk

Wójt Gminy Lipno
(-) Łukasz Litka

                         Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnie

                                           (-) Damian Ziegler

 

 

Historia Ogólnopolskiego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka.

Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka jest największym w Polsce zlotem miłośników i kolekcjonerów starego sprzętu rolniczego.

Organizowany jest od 2002 roku w wielkopolskiej miejscowości Wilkowice w gminie Lipno (powiat leszczyński). Podczas pierwszego festiwalu zaprezentowano zaledwie 20 ciągników i maszyn rolniczych, jednak od tego momentu impreza dynamicznie rozwija. W 2014 roku w 13-tej edycji festiwalu wzięło udział 135 wystawców, którzy zaprezentowali 170 starych ciągników i około 60 maszyn rolniczych, a wystawę obejrzało około 25 tysięcy zwiedzających. Festiwal to nie tylko wystawa ale także pokazy i konkurencje. Zbiór zboża, omłoty, orka, „Traktor Pulling", „Odpalanie bumbaja", „Odpalanie korbą" to atrakcje, które pokazują dawną pracę na wsi i jednocześnie sprawiają, że impreza jest atrakcyjna dla szerokiego grona zwiedzających.

Inicjatorem festiwalu był pan Jerzy Samelczak – kolekcjoner i mieszkaniec Targowiska w gminie Lipno. Pan Jerzy w latach sześćdziesiątych pracował w zawodzie mechanika i na co dzień stykał się z ,,bombajami". Zdobyta wtedy wiedza i doświadczenie sprawiły, że dla wielu był autorytetem w tej dziedzinie. Początki kolekcjonerskiej pasji nie były jednak łatwe. Musiał przezwyciężyć złośliwe dowcipy ludzi. Upór jednak się opłacił. Dzięki niemu wiele Ursusów 45 odzyskało dawną sprawność. Zawsze służył radą i pomocą, a wśród kolekcjonerów miał wielu przyjaciół. W 2002 roku namówił kilkoro z nich do udziału w pierwszym w Polsce zlocie starych ciągników w Wilkowicach. Sukces przedsięwzięcia był ogromny. Obecni na zlocie zobaczyli, że ich zamiłowanie do starej techniki spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i podziwem. Niestety jesienią 2002 roku Jerzy Samelczak nagle umiera.

alt

Aby rozpoczęte dzieło nie umarło wraz z jego pomysłodawcą, wiosną 2003 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbyło się spotkanie kolekcjonerów, miłośników i przedstawicieli samorządu lokalnego na którym zostało utworzone stowarzyszenie o nazwie Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych ,,Traktor i Maszyna". Prezesem Klubu został syn Jerzego - Rafał Samelczak, a funkcję w-ce prezesa objął ówczesny wójt gminy Lipno – Janusz Chodorowski. Na tym samym spotkaniu postanowiono, że festiwal w Wilkowicach będzie nosił imię jego twórcy Jerzego Samelczaka.

Festiwal ma ogromny wpływ na popularyzację wiedzy na temat zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych. Rozwijająca się od kilku lat moda na zbieranie, restaurowanie i kolekcjonowanie zabytkowych maszyn rolniczych to z całą pewnością zasługa wilkowickiego festiwalu. Organizatorami festiwalu są: Gmina Lipno, Klub „Traktor i Maszyna" i Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie.

 

Copyright © 2024 All Rights Reserved wykonanie: webserwis.net
magnifiercross