XI Festiwal - podsumowanie

Kategorie:
2012-09-06

XI Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach był jedną z najbardziej udanych edycji w dotychczasowej historii festiwalu.

Według oficjalnych danych wystawę obejrzało przeszło 17 tysięcy osób. W wystawie wzięło udział 130 kolekcjonerów, którzy zaprezentowali:

- 145 starych ciągników,

- 25 silników stacjonarnych,

- 3 kombajny,

- 1 młocarnię,

- 1 snopowiązałkę

- oraz wiele różnego sprzętu rolniczego.

Na placu pojawiły się prawdziwie perełki, choćby takie jak: Fordson z 1919 roku, Pług motorowy Praga z 1919 roku, Lanz Bulldog 45 zapalny na Holz Gaz, Pampa – bulldog z Argentyny czy węgierskie ciągniki HSCS-K44-48 i HSCS-R20-22. Z całą pewnością wielu zwiedzających przystawało przy perfekcyjnie odnowionym brązowym Lanz Bulldogu 25 i niebieskim Lanz Bulldogu 45. Festiwal to nie tylko wystawa ale i konkurencje (Traktor Pulling, Odpalanie bumbaja, Odpalanie korbą) oraz pokazy w polu (zbiór zboża i omłoty). Przebieg rywalizacji i szczegółowe wyniki znajdują się tutaj -(pulling) ,  (bumbaj), (korba). Równolegle z festiwalem odbywała się Wystawa Maszyn Rolniczych i Urządzeń Rolniczych „Roltechnika” organizowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Jedną z jej atrakcji był konkurs sprawnościowy „Precyzyjny Gospodarz”. Festiwal, co raz bardziej nabiera charakteru międzynarodowego, bowiem w tym roku w wystawie wzięli udział kolekcjonerzy z Czech, Węgier i Słowacji. Byli też goście z Niemiec - starzy znajomi z Klubu z Zechin jak i nowi kolekcjonerzy pragnący nawiązać współpracę. Relacje z festiwalu można było zobaczyć w TVP i TVN 24.

XI Festiwal był dobrą okazją do uhonorowania wyróżniających się kolekcjonerów. Podczas uroczystości otwarcia pamiątkowe puchary otrzymali:

Zofia Nowak - Puchar Prezesa MTP

Rafał Mazur - Puchar Prezesa MTP

Paweł Rychter - Puchar Wójta Gminy Lipno

Rafał Rosolski - Puchar Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Jacek Hornik - Puchar Dyrektora GOK

Renata Jankowiak - Puchar Prezesa Klubu „Traktor i Maszyna”

Niestety z powodu opóźnienia w nadesłaniu dyplomów i statuetek ufundowanych przez Ministra Rolnictwa nie rozstrzygnięto Konkursu Kolekcjoner Roku 2012. Dyplomy i statuetki są już w Klubie i niebawem członkowie kapituły zbiorą się ponownie i wyłonią tegorocznych laureatów.

Zarząd Klubu dziękuje wystawcom za bardzo dobrą dyscyplinę i przestrzeganie zasad Regulaminu co sprawiło, że był on o wiele bezpieczniejszy i co ważne nie stracił na swojej dynamice. Szczególne podziękowania składamy tym uczestnikom festiwalu, którzy aktywnie wzięli udział w: konkurencjach, pokazach w polu, korowodzie, prezentacji maszyn dla zwiedzających oraz pomagali przy organizacji festiwalu. Dziękujemy także Gminie Lipno oraz panu Jackowi Karmińskiego (p.o. wójta) za dobrą współpracę przy organizacji festiwalu i mamy nadzieję, że jest to sygnał do dalszej dobrej współpracy.

Copyright © 2024 All Rights Reserved wykonanie: webserwis.net
magnifiercross