VII Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka

Kategorie:
2011-11-22

wilkowice2008Na takie wydarzenie, miłośnicy zabytkowych maszyn i ciągników rolniczych czekają cały rok. Mimo, iż obecnie w kraju odbywa się dość dużo pokazów starego sprzętu rolniczego, to Festiwal w Wilkowicach zawsze miał niepowtarzalny charakter. Niezaprzeczalnie ta największa impreza w kraju rozrasta się w ogromnym tempie. Grono kolekcjonerów stale się powiększa. Wielu „zarażonych” na poprzednich festiwalach miłością do leciwych traktorów i maszyn rolniczych, przywozi kolegów, którzy stają się kolejnymi pasjonatami.

VII Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka, podobnie jak w ubiegłym roku trwał, aż dwa dni. Kolekcjonerzy zaczęli przybywać już w piątek. Wielu z nich zaprezentowało „nowości”, czyli niespotykane na poprzednich festiwalach marki i typy ciągników, których nie sposób wymienić choćby po części. Nie mniej jednak warto powiedzieć, że szczególnym zainteresowaniem cieszyły się traktory przywiezione przez Simona Suikera, w tym na stalowych kołach Rumley Oil Pull z 1928 roku oraz McCormick F-14 ciągnący równie stary rozrzutnik obornika tej samej firmy.
Pierwszą w historii festiwali „gąsienicówkę” Mazur D-50 z 1970 roku, przywiózł Paweł Wiadrowski, ale nie tylko ten ciągnik. Bo również węgierskiego kolosa marki Dutra D-4KB z 1960 roku. Nieco lżejsze ciągniki, też miały swoich debiutantów. Miedzy innymi Steyr z 1949 roku pokazany przez Szymona Nowaka, którego opływowa linia maski kojarzyła się z samochodami z owego okresu. Ciekawą maszynę przywiózł również Mariusz Nowak, mianowicie przegubowy ciągnik „niskopodwoziowy” do specjalistycznych zadań, marki Holder AG3. Natomiast Jacek Grzywacz pokazał prawdziwego demona prędkości – duńskiego Bukha 403 z 1967 roku. Wśród bardzo lekkich dwukołowych traktorów ogrodniczych, można było wypatrzyć w doskonałym stanie technicznym szwajcarskiego Simara z 1961 roku należącego do Piotra Pytlika, Humela 4b Simona Suikera, oraz Stauba z 1972 roku Ryszarda Hermana. Natomiast dosłownie wszędzie prezentowano niezliczone ilości maszyn gospodarczych, konnych i traktorowych.
W tym roku zaszczytny tytuł Kolekcjonera Roku otrzymały równorzędnie wyróżnione, trzy osoby. A mianowicie Jacek Grzywacz, Andrzej Patelka i Marek Staniaszek. Tytuł „Weterana Roku” przyznawany przez redakcję miesięcznika „Agromechanika”, odebrał Leszek Nowak jako wyróżnienie za najbardziej oryginalnie zachowany i doskonale odrestaurowany ciągnik Ferguson TE z 1948 roku.
Wzorem poprzednich lat Festiwal w Wilkowicach to przed wszystkim pokazy. Od porannych godzin, można było podziwiać wjeżdżające na plac traktory, całe to widowisko było połączone z prezentacją poszczególnych kolekcjonerów i ich ciągników. Niektórzy przywieźli naprawdę całkiem spore „zbiory” obejmujące po kilka egzemplarzy. Podczas tych dwóch dni odbywały się liczne zawody sprawnościowe. Trudno uwierzyć, że te stare, półwieczne maszyny, dysponują taką chyżością. A tym bardziej, uznanie należy się dla ich właścicieli, za opanowanie i wyczucie, bądź co bądź, ciężkich i trudnych w prowadzeniu traktorów. Publiczność podziwiała slalomy, toczenie beczki na czas i precyzję oraz „odpalanie bombaja”. W przerwach sprawnościowych na pobliskim polu odbywały się widowiskowe pokazy jednoczesnej orki zespołu trzech traktorów. W tym dwóch ciężkich Ursusów z doczepianymi pługami trzy skibowymi typu Grudziądz oraz Ursusa C-25 z „dwuskibówką” typu PZ-1. Tak się przecież orało pół wieku temu, a był to rzeczywiście już nie spotykany dziś widok.
W niedzielę podczas uroczystego korowodu z udziałem niemal wszystkich traktorów, załamała się pogoda. Nie zgasiło to jednak zapału uczestników. W opadach deszczu, ulicami Wilkowic, kawalkada ciągników dotarła na plac pokazowy. Na którym z ledwością można było pomieścić biorące udział maszyny. Tu przypominały się pierwsze festiwalowe spotkania, kiedy zajeżdżało kilka- kilkanaście traktorów. Nie wiarygodne, ale tak wielu miłośników już przybyło, a równie wiele leciwych maszyn zostało uratowanych.
Mokra pogoda, niestety uniemożliwiła przeprowadzenie cięcia i młócenia zboża, natomiast nie przeszkodziło to pokazom sprawności, które co tu dużo mówić, z każdą minutą stawały się coraz bardziej widowiskowe. Emocji dostarczało grząskie podłoże placu manewrowego, które powodowało buksowanie kół, poślizgi a nawet uniemożliwiało jazdę najstarszym ciągnikom na stalowych kołach nie zaopatrzonym w ostrogi.
Równocześnie z Festiwalem odbywała się wystawa nowoczesnego sprzętu rolniczego pod nazwą „Roltechnika” połączona z prezentacją współczesnych ciągników.
Cieszymy się, że Festiwal jest imprezą znaną w kraju i za granicą. Tak się stało dzięki wysiłkowi wielu ludzi, w tym mieszkańców Wilkowic, Urzędu Gminy Lipno, kolekcjonerów Klubu „Traktor i Maszyna” oraz wielu zaangażowanych instytucji i osób. Zapraszamy na kolejne święto zabytkowej techniki rolniczej za rok, które odbędzie się tradycyjnie w drugiej połowie sierpnia.

Rafał Mazur

Copyright © 2024 All Rights Reserved wykonanie: webserwis.net
magnifiercross