Relacja z Paningen 2010

Kategorie:
2011-11-22

pan2010 smallW dniach 23-25 lipca 2010, Klub "Traktor i Maszyna" zorganizował dla członków i sympatyków starych maszyn wycieczkę na Festiwal Historyczny do Panningen (Holandia). Program wycieczki, obejmował również zwiedzanie na terenie Niemiec, muzeum rolniczego Wandlitz. Uczestnicy obejrzeli największe zbiory landu Brandenburgia, zgromadzone na powierzchni 2000m².

Kompleks wystawienniczy przedstawiający ewolucję gospodarki rolnej, techniki i życie wiejskie od końca XVIII wieku do lat osiemdziesiątych. Jednym z najciekawszych eksponatów były przegubowym traktor Lanz Bulldog z 1923 roku, oraz pierwszym europejski kombajn zbożowy typu Class M.D.B. .

Drugi dzień wyjazdu w całości został poświęcony zwiedzaniu Festiwalu w Panningen. Warto wspomnieć, że pierwszy festiwal odbył się trzydzieści lat temu. Obecnie przyjeżdżają tu kolekcjonerzy z całej Europy, USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Jest to największa tego typu impreza w Europie, która odbywa się regularnie w drugiej połowie lipca. Festiwal wywarł na członkach Klubu duże wrażenie, zwłaszcza ogromna ilość prezentowanego sprzętu. Na obszarze kilkudziesięciu hektarów pokazano kilka tysięcy egzemplarzy dawnych maszyn i ciągników rolniczych i wszelkiej maści ciężarówek, rowerów, motocykli. W Panningen zaprezentowano XIX wieczny system orki parowej, przy użyciu dwóch lokomobili i wieloskibowego pługa przechylnego. Szczególnie ciekawie przedstawiał się dział z traktorami wyprodukowanymi przed 1920 rokiem. .

Osobną gratkę dla kolekcjonerów stanowiła giełda, która oferowała wszystko to, co jest potrzebne do renowacji starego ciągnika. Poczynając od literatury po przez części zamienne, a kończąc na całych podzespołach. .

Trzeci dzień wycieczki, wiódł w drodze powrotnej przez muzeum czołgów w Munster. Na terenie kompleksu znajdowały się szczególnie rzadkie egzemplarze czołgów z I i II wojny światowej. .

Szczególnie dziękujemy koledze Waldkowi Grzankowskiemu, za profesjonalne przygotowanie i poprowadzenie wycieczki. Dzięki Niemu był to bardzo udany, pełen wrażeń wyjazd, który miejmy nadzieję, uda się w przyszłości powtórzyć. Podczas wycieczki towarzyszył nam fotoreporter Rolniczego Przeglądu Technicznego- Tytus Żmijewski. Zapraszamy na rozszerzoną galerię zdjęć z wyjazdu do Panningen, autorstwa Tytusa Żmijewskiego, którą można obejrzeć na stronie wydawnictwa APRA. Link : www.apra.pl/index.php?switch=galeria .

Rafał Mazur .

Copyright © 2024 All Rights Reserved wykonanie: webserwis.net
magnifiercross