Wyjazd do Lipska

Kategorie:
2011-11-21

lipskCzłonkowie Klubu "Traktor i Maszyna" wzięli udział w OLD TIMER im agra-Gelände zorganizowanym przez Klub LanzFreunde Sachsen, które odbył się w dniach 30.06-01.07 br. w Lipsku. Poniższa relacja zapewne odda część klimatu tej imprezy.

 

 

   Jedziemy do Lipska. A dokładniej na OLD TIMER im agra-Gelände. W ubiegłym roku klub otrzymał zaproszenie do uczestnictwa w tym festiwalu.  Niezły zaszczyt, Lipsk to impreza cykliczna odbywająca się co 3 lata. Jedna z największych w tej części Europy. A więc piątek wieczór, pełen autokar traktorzystów i traktorzystek, humory dopisują i w drogę. Na pokładzie mamy solenizanta Piotra – więc przejazd przez Polskę minął błyskawicznie. Na granicy dołączył do nas prezes klubu wraz z zabranymi na tę okazję pojazdami klubowiczów. A mianowicie: Ursus C-45, Zetor 25, Ursus C325 oraz Normag. Tyle zmieściło się na 1 Tira. Ranek zastał nas już pod Lipskiem. Piękna pogoda, dobre drogi, widoczny z dala kołyszący się na wysięgniku 20 metrowego dźwigu Lanz. To chyba taka moda, ale i skuteczny drogowskaz oznaczający  miejsce festiwalu. Godzina 9-ta, ubożsi o 5 euro (gość – nie gość, płacić trzeba!!) wypakowujmy się z autokaru. Aparaty w dłoń, koszulki klubowe na grzbiet i ruszamy w stronę chmury pyłu, spalin i dudniących grzmotów. To w końcu królestwo Lanza. Mijamy grupy klubowiczów, na koszulkach, kamizelkach nazwy klubów z całych Niemiec. Widoczny staje się podział na kluby zrzeszające posiadaczy tylko 1 marki – Normag, Hanomag, Deutz (nad ich obozem powiewa transparent DEUTZLANDIA). Z dala widzimy grupę  mechaników - czyżby z Formuły1??? Nie, na pięknych czerwonych kombinezonach srebrny napis PORSCHE. Tych to chyba sponsoruje fabryka. Zresztą reklamy hoteli, restauracji, warsztatów i bóg wie czego jeszcze są widoczne na większości maszyn. Sposób na sponsoring?

Teraz o wystawie. Ponad 1000 ciągników, samochody, motocykle, silniki stacjonarne. Liczne stoiska z modelami, literaturą, kilka alejek jakby żywcem przeniesionych z targu staroci we Wrocławiu. Całe tiry z częściami zamiennymi – stare i nowe, narzędzia, chemia. Zresztą co tu pisać – zobaczcie sami na zdjęciach. 90% pojazdów niemieckiej produkcji, nieliczne Zetory, 2 śliczne Dutry. Kilka śmiesznych włoskich mini-ciągniczków. Pomiędzy zwiedzającymi dostojnie pykające bombaje,na przyczepkach załoganci z nieodłącznym piwem w garści(2,5e – tragedia w dodatku 0,4l !). Ciekawe stoiska klubowe z indywidualnymi pokazami, np. pokaz kruszenia kamieni za pomocą specjalnej maszyny. Zgniatała je jak krakersy, nawet dźwięk był podobny. Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiła angielska lokomobila z 1913 roku. Mosiądz i lakier, do tego te niesamowite dźwięki - szum pary i zgrzyt miażdżonych pod jej kołami kamieni. Piękno i dostojeństwo.  Obowiązkowa sesja zdjęciowa. Przy tej ilości maszyn trzeba pamiętać o pojemności aparatu. Po godzinie kasuję połowę zdjęć i ruszam fotografować "perełki". Walec drogowy KEMNA BRESLAU - pstryk, STOCK na gąsienicach - pstryk, włoska BALILLA - pstryk. Dość wrażeń jak na 1 dzień. Wyjazd do hotelu, na miejscu niespodzianka – nocujemy w miejscu bitwy narodów pod Lipskiem 1813. Niedaleko przepływa Elstera, w której nurtach poniósł śmierć książe Józef Poniatowski. Niedziela. Pokazy maszyn. Zapomnijcie o jakimkolwiek szaleństwie. 10 km/h, podtaczamy się pod konferansjera, kto co i skąd, delikatne kółeczko i powolutku odjazd. ORDUNG. Widziałem faceta który na Deutzu dał gazu, zakręcił 2 kółka i stop. Porządkowi, widzowie, koledzy z klubu rzucili się na biedaka jak sępy na padlinę. Bezpieczeństwo i porządek. Przyjedź kolego do Wilkowic - specjalne pole pozwoli pohasać wszystkim koniom, które masz pod maską. Powoli zbieramy się do odjazdu. Jeszcze tylko pożegnać się z bratnim Lanz-Bulldog-Club z Lindeny, zrobić pamiątkową fotkę pod autokarem i ruszamy w drogę powrotną. Wyjazd w 100% udany. Myślę, że zdjęcia i tekst oddadzą Wam choć w pewnym stopniu atmosferę tych 2 wspaniałych dni.

Karol Matczak


Copyright © 2024 All Rights Reserved wykonanie: webserwis.net
magnifiercross