Klub Traktor i Maszyna na targach Agro Tech Minikowo.

Kategorie:
2011-11-21

1 lipca 20minikowo07 zabytkowe traktory Klubu "Traktor i Maszyna" zawitały na pola międzynarodowej wystawy rolniczej Agro Tech Minikowo koło Bydgoszczy. Niniejsze wydarzenie było możliwe dzięki wsparciu i inicjatywie członka klubu Pana Jacka Grzywacza. Pokazy zabytkowych ciągników na stałe wpisały się w kalendarz niniejszych targów.

W Tym roku zaprezentowano sześć ciągników: Lanz Bulldog, Dzik–2, Ursus C–325, Zetor 25K, Zetor 25T, Zetor 50 Super oraz po raz pierwszy niezwykle rzadką kosiarkę ciągnikową Kz-2-2,1 wyprodukowaną w latach pięćdziesiątych i pięknie odrestaurowaną przyczepę T-800 przeznaczoną do transportu w zestawie z ciągnikiem Dzik.

Duże zainteresowanie wzbudzało „odpalanie” Lanza z zachowaniem rytuału grzania gruszy lutlampą i puszczania w ruch silnika kołem kierownicy. Traktory przeżywały prawdziwe oblężenie rozemocjonowanego tłumu zwiedzających. Przed pokazami „w ruchu”, trzeba było wyprowadzić ciągniki nieco w pole, ażeby organizatorzy mogli zapanować nad rzeszą widzów. 

O godzinie jedenastej zaszczyt rozpoczęcia prezentacji sprzętu rolniczego przypadł Klubowi "Traktor i Maszyna". Co 60 sekund na plac manewrowy wjeżdżał kolejny zabytkowy traktor. W tym czasie prowadzący przybliżył historię każdego z egzemplarzy. Żwawe piruety i ósemki wykonywane przez ciągniki ściągały na siebie mnóstwo ujęć z obiektywów fotograficznych i kamer.
Nawiązano wiele kontaktów, ogromna liczba osób była zainteresowana przyjazdem na tegoroczny Festiwal w Wilkowicach. Celem niniejszego spotkania było też dalsze propagowanie działań mających na celu ratowanie zabytkowej techniki rolniczej oraz przedstawienie idei działalności Klubu "Traktor i Maszyna".
Spotkanie zakończył popołudniowy godzinny pokaz sprawności wszystkich zabytkowych ciągników. Dla co odważniejszych była to też okazja do przejażdżek jako pasażer.
Składam podziękowania inicjatorowi całego spotkania Jackowi Grzywaczowi oraz Pani Uli Grzywacz za miłą i sympatyczną gościnę i zabezpieczenie naszego spotkania od strony gastronomicznej.
Również chciałbym podziękować członkom Klubu Henrykowi Warzybokowi, Danielowi Warzybokowi, Wiesławowi Kurowskiemu, Marianowi Jasiorowskiemu i Tadeuszowi Nowakowskiemu za pomoc i zaangażowanie. Sądząc po miłych słowach i wyrazach poparcia niniejszej inicjatywy ze strony zwiedzających targi Agro Tech, zabytkowe ciągniki pojawią się na pewno w Minikowie w przyszłym roku.

Rafał Mazur

Copyright © 2024 All Rights Reserved wykonanie: webserwis.net
magnifiercross