• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 6.jpg
  • Agata.jpg
  • Kamil2.jpg

XXII Międzynarodowy Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach 17-18.08.2024 r. - Walne Zebranie Sprawozdawcze Klubu "Traktor i Maszyna" odbędzie się 13 kwietnia 2024 roku o godzinie 13:00 w Domu Strażaka w Wilkowicach

facebook

Aktualności

Z sercem pełnym bólu i smutku zawiadamiamy, że 10 listopada 2023 roku zmarł Jerzy Kania – członek i wieloletni przewodniczący Komisji Rewizyjnej Klubu „Traktor i Maszyna”, wybitny i zaangażowany kolekcjoner zabytkowych maszyn rolniczych i nie tylko, a przede wszystkim wspaniały człowiek i przyjaciel.

Wyrazy głębokiego współczucia składamy rodzinie i najbliższym.

Msza św. i pogrzeb odbędą się 17 listopada 2023 roku o godzinie 10:00 na cmentarzu parafialnym p.w. św. Antoniego Padewskiego w Poznaniu (Starołęka). Msza św. o godzinie 10:00 w kościele p.w. św. Antoniego Padewskiego w Poznaniu (ul. Świętego Antoniego 50, 61-359 Poznań,). Kościół jest położony 200 metrów od cmentarza. Klub "Traktor i Maszyna".

Klub „Traktor i Maszyna”

Zarząd Klubu "Traktor i Maszyna" zaprasza członków Klubu na Spotkanie Wigilijne, które odbędzie się w sobotę 9 grudnia 2023 roku o godzinie 13:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie.
Będzie to kolejna okazja do spotkania się w naszym gronie, złożenia życzeń i wielu sympatycznych rozmów po długim czasie jaki minął od Festiwalu .
Spotkanie Wigilijne jest od wieków elementem polskiej tradycji. Mamy nadzieję że dostarczy ono dużo radości w okresie przedświątecznym, pozwoli na chwilę uciec od codziennych obowiązków oraz da impuls i siły do dalszego działania. Cieszmy się tym Spotkaniem i swoją obecnością, bo w szerszym gronie widzimy się nieczęsto.

Prosimy o zgłaszanie udziału do 3 grudnia 2023 roku sms-em na numer telefonu 607853847 lub na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Dla członków klubu z uregulowanymi składkami członkowskimi udział w Wigilli jest bezpłatny. Dla pozostałych członków i osób towarzyszących koszt udziału wynosi – 100 zł

Uwaga! Osoby, które zgłoszą się na Wigilię i nie wezmą w niej udziału bez wcześniejszego odwołania udziału (do 6 grudnia 2023 r. do godziny 14.00 poprzez SMS) zostaną obciążone kosztami w wysokości 100 zł. Byłoby niedobrze marnować jedzenie i wysiłek w jego przygotowanie, stąd powyższe ustalenia, które prosimy uszanować.

Do zobaczenia!

W najbliższą niedzielę 17 września 2023 roku Klub "Traktor i Maszyna" zaprezetuje się na imprezie plenerowej "Retro Show" organizowanej przez Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. 

Miejsce: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
Data: niedziela, 17 września 2023 r. godzina 11.00-18.00

Program

11:00 – parada zabytkowych pojazdów
11:30 – pokazy na polu muzealnym
13:30 – paradny powrót z pola na podwórze folwarczne
13:30 – śpiewamy z Affabre Concinui (pawilon 8)
14:00 – Finisaż wystawy „Biskupianie” (w spichlerzu)
14:00 – prezentacja zabytkowych pojazdów na podwórzu folwarcznym
15:00 – Wręczenie nagród w konkursie „Naturalia Land Art”
15:45 – występ sceniczny Biskupian z Domachowa
17:00 – tańczymy z Domem Tańca Poznań Jacka Hałasa – kapela koźlarska Adama Kaisera, Rodzinna Kapela Hałasów
18:00 – zakończenie imprezy

 Podczas imprezy będzie mozna zobaczyć:

- niepowtarzalną lokomobilę H. Cegielski typ EM („Hipolina”) pod parą

- paradę, pokazy i wystawę zabytkowych ciągników i samochodów
rolniczych
- po raz pierwszy na szreniawskich imprezach plenerowych –
pokaz w ruchu ciągnika gąsienicowego Piast G-75R
- pokazy prac polowych z użyciem zwierząt
- filmy archiwalne na temat mechanizacji rolnictwa
- koncerty sceniczne, potańcówki i śpiewanki
- młócenie cepami
- młócenie młocarniami
- smażenie powideł
- wypiek chleba

Klub "Traktor i Maszyna" w dniach 6-8.10.2023 roku wziął udział w Targach Zabytkowej Motoryzacji "Retro Motor Show" w Poznaniu.
Klubowe stoisko było poświęcone amerykańskim i nagielskim traktorom. Zaprezentowano ciagniki, niektóre w różnych odmianach, takich firm jak: John Deere, Farmall, McCormick, Ferguson, Ford, Minneapolis Moline i Allis-CHalmers. Zaakcentowano także 100-lecie ciągników Farmall. Zwiedzający po za obejrzeniem zabytkowych ciągników mogli skosztować popcornu i waty cukrowej, co było kulinarnym nawiązaniem do charakteru wystawy. Tradycyjnie rozdawano ulotki i prezentowano film z tegorocznego festiwalu w Wilkowicach.
Zabytkowe ciągniki do wystawy użyczyli: rodzina Głaczyńskich, Kamil Szturc, Jerzy Kania, Roman Cichowicz, Jan Demczyszak, Jacek Gaj, Andrzej Budzisz i Krzysztof Szymczak. Stoiskiem opiekowali się: Anna Plackowiak, Jerzy Kania, Wojciech Wrzesiński, Wanda Demczyszak, Jan Demczyszak, Szymon Rosolski. Piotr, Klaudia i Patryk Głaczyńscy, Kamil Szturc oraz Krzysztofow Mikus (sołtys wsi Kwiatkowice koło Prochowic), który użyczył i obsługiwał urządzenia do popcornu i waty cukrowej. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaagażowanym w organizację i obsługę klubowej prezentacji.

 

W dniach 19 i 20 sierpnia 2023 roku odbyła się w Wilkowicach w gminie Lipno (Wielkopolska) 21 edycja Międzynarodowego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka.

Ten największy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zlot kolekcjonerów i miłośników zabytkowej mechanizacji rolnictwa zgromadził 232 wystawców, którzy zaprezentowali 273 ciągniki, 60 silników stacjonarnych, 5 kombajnów i 50 sztuk innego sprzętu rolniczego. Przeprowadzono konkursy sprawnościowe (Traktor Pulling, Węgierski Traktor Pulling, Wyścigi Traktorów), pokazy polowe (młócenie zboża, orka różnymi ciągnikami). Na placu manewrowym odbyła się prezentacja ciągników, a traktorzyści z udziałem publiczności bawili się w przeciąganie traktora przy użyciu liny jutowej. Kolekcjonerom Marianowi Mamali, Patrykowi Głaczyńskiemu i Bronisławowi Barczykowskiemu przyznano tytuły „Kolekcjonera roku 2023” w konkursie pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Grand Prix konkursu „Traktor i Maszyna Wilkowice 2023” otrzymali w kategorii ciągnik Kamil Szturc za Mineapolis Moline, a w kategorii maszyna Jacek Hornik za silnik stacjonarny „Ursus” z 1912 roku. Dodatkowo wyróżniono: ciągnik IHC Titan 10-20 - Jacka i Kamila Horników, ciągniki Ursus U310 i Ursus C 342 - Wojciecha Burego z Muzeum Moto Nostalgia, silnik Crossley K z 1900 roku - Adama Węgrzyna oraz silnik Machczyńskiego z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Tytuł „Traktorzystka Festiwalu” przypadł Klaudii Głaczyńskiej, a tytuł „Traktorzysta Festiwalu” Michałowi Chudemu. Przyznano wyróżnienia za wkład w popularyzację zabytkowej mechanizacji rolnictwa. Statuetkę Wielkopolskiej Izby Rolniczej otrzymał – Sylwester Domagała, Starosty Leszczyńskiego – Andrzej Cieślik, Wójta Gminy Lipno – Marek Kozłowski, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnie – Anna Plackowiak i Jerzy Kania, Prezesa Klubu „Traktor i Maszyna” – Tadeusz Dalecki. W ramach festiwalu odbyły się wydarzenia towarzyszące takie jak: Wystawa Rolnicza „AGROWilkowice”, wystawa silników stacjonarnych, wystawa modelarstwa rolniczego i pracujących modeli silników parowych, 50-lecie samochodów Tarpan oraz nowe wydarzenie „Nocne bombajowanie”. W dzień poprzedzający festiwal grupa kolekcjonerów wzięła udział w rajdzie traktorowym na trasie Szreniawa-Osieczna-Wilkowice i Wilkowice-Osieczna-Wilkowice. Rajd był współorganizowany przez PTTK Ursus w Warszawie. W niedzielę o godzinie 11:00 ulicami Wilkowic przejechał korowód zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych. Zabytkowe pojazdy i maszyny zaprezentowali prywatni kolekcjonerzy oraz instytucje muzealne: Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Narodowe Muzeum Techniki z Warszawy, Muzeum Silników Stacjonarnych z Konieczkowej oraz Muzeum Motoryzacji „Motonostalgia” z Nieborowa.
W Wilkowicach można było skorzystać z oferty gastronomicznej, obejrzeć wystawę współczesnych maszyn rolniczych, zrobić zakupy na stoiskach handlowych oraz mile spędzić czas w wesołym miasteczku i strefie zabaw dla dzieci.

Patronat nad Festiwalem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Festiwal dofinansowano z budżetu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Leszczyńskiego. Patronat na Wystawą Rolniczą „AgroWilkowice” objęła Wielkopolska Izba Rolnicza.

Organizatorami Festiwalu były Gmina Lipno, Klub „Traktor i Maszyna”, Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie.

 

projekt i wykonanie: turus (c) 2011-2012