• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 6.jpg
  • Agata.jpg
  • Kamil2.jpg

XXII Międzynarodowy Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach 17-18.08.2024 r. 

facebook

Aktualności

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni w ramach dotowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki projektu pn. "Rozwój i promocja turystyki wiejskiej w Zachodniej Wielkopolsce z wykorzystaniem zabytkowych pociągów w roku 2023" w dniu 20 sierpnia uruchomi dwa pociągi specjalne z parowozem relacji Wolsztyn - Wilkowice, które dowiozą turystów na XXI Międzynarodowy Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowicach.

 

Zapraszamy na XXI Międzynarodowy Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka - największy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zlot kolekcjonerów i miłośników zabytkowej mechanizacji rolnictwa, który odbędzie się 19 i 20 sierpnia 2023 roku w Wilkowicach (gmina Lipno, powiat leszczyński, Polska).
Podczas Festiwalu zaprezentowanych zostanie blisko 400 zabytkowych maszyn rolniczych w tym 300 ciągników. Odbędą się konkursy sprawnościowe (Traktor Pulling, Węgierski Traktor Pulling, Wyścigi Traktorów), pokazy polowe (młócenie zboża, orka różnymi ciągnikami), prezentacja ciągników na placu manewrowym oraz zabawa w przeciąganie liną traktora. W ramach festiwalu odbędą się wydarzenia towarzyszące takie jak: Wystawa Rolnicza „AGROWilkowice”, wystawa silników stacjonarnych, wystawa modelarstwa rolniczego i pracujących modeli silników parowych oraz 50-lecie samochodów Tarpan. Kolekcjonerom zostaną przyznane: tytuły Kolekcjonera roku 2023 w konkursie pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyróżnienia za wyjątkowe eksponaty festiwalu oraz tytuły „Traktorzystka i Traktorzystka Festiwalu” w konkursie ciekawego ubioru traktorzystki i traktorzysty. W niedzielę o godzinie 11:00 ulicami Wilkowic przejedzie korowód zabytkowych ciągników i maszyn rolniczych.

W ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka odbędzie Rajd Traktorów. 

Jest to nowa inicjatywa przed Festiwalem. Jest to propozycja skierowana dla tych, którzy kochają "jazdę po kołach".

Trasa rajdu występuje w dwóch wersjach długiej (~70 km) i krótkiej (2x około 15km). 

Trasa długa: Szreniawa - Osieczna

Przejazd traktorów odbędzie się w asycie honorowej Tarpana z Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, który na pace powiezie krowę  Poszukiwani są chętni traktorzyści i ich maszyny, którzy wykonają przejazd. W trakcie przejazdu będzie do wykonania kilka zadań dokumentujących przejazd. Na trasie przejazdu wyznaczone będą punkty kontrolne z zadaniami. 

W Wilkowicach odbył się zbiór zboża, które będzie wykorzystane podczas pokazów młócenia zboża na XXI Międzynarodowym Festiwalu Starych Ciagników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach. W pracach polowych uczestniczyli członkowie klubu: Henryk Walachowski, Ireneusz Marcinek i Marek Kozłowski oraz "goście" z Indii. 

 

W dniu 22.04.2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Klubu "Traktor i Maszyna". Zatwierdzono: sprawozdanie finansowe i merytoryczne za 2022 rok, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z kontroli dokumentacji finansowej za 2022 rok oraz udzialono absolutorium zarządowi. Podczas zebrania odbyły się wybory nowych władz klubu na kadencję 2023-2027. Zarząd tworzą: Andrzej Kaźmierczak (prezes), Rafał Rosolski (zastępca prezesa), Krzysztof Szymczak (sekretarz), Irena Gościniak (członek) i Jan Demczyszak (członek). W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Jerzy Kania (przewodniczący), Marian Mamala (członek) i Mariusz Nowak (członek). Po zebraniu odbył się Bal Traktorzysty.

 

projekt i wykonanie: turus (c) 2011-2012