• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 6.jpg
  • Agata.jpg
  • Kamil2.jpg

XVI Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach 19-20.08.2017 r.  - Klub "Traktor i Maszyna" na Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie 2-3.09.2017 r. 

facebook

Aktualności

10 września 2016 roku już po raz szósty odbyło się Spotkanie Pojazdów Zabytkowych u Sołtysa w Łochowicach.

Właściciele wraz ze swoimi zabytkowymi perełkami zebrali się w Łochowie, gdzie rozpoczęło się otwarcie zlotu. Po godzinie czternastej ciągniki, motocykle i samochody korowodem ruszyły w kierunku Łochowic, gdzie odbyła się główna część imprezy. Pomysłodawcy spotkania zapewnili uczestnikom i zwiedzającym sporo atrakcji. Odbyły się konkursy sprawnościowe takie jak rzut oponą do celu, przeciąganie liną pojazdu na czas. Nie zapomniano również o najmłodszych. Dla nich przygotowano zabawy i konkurs rysunkowy. Wręczono wiele nagród i pucharów. Moc podziękowań  przesyłamy dla Marysia i Henia, którzy zadbali o część kulinarną na wstawie. Jak zwykle stanęli na wysokości zadania i przygotowali pyszną grochówkę i smaczny bigos dla wstawców. W Łochowicach można było podziwiać między innymi takie traktory jak : Zetor 25 –K, Allis Chalmers, Agria, Ursus C-328,John Deer, Fergusson FE35, Zetor Super 50, Porsche Junior, Ursus 328, Ursus C-325 . Samochody: Skoda 105S, Syrena 105,Nysa 522, Fiat 125, VW Cabriolet, Star. Motocykle: MZES 250/1, Junak M10, WSK 125, oraz dwa zabytkowe rowery w tym jeden z silnikiem napędowym. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna. Imprezie towarzyszyła miła atmosfera i słoneczna pogoda. Dziękujemy za mile spędzony czas.

Joanna Chojnacka

W Tuchorzy koło Wolsztyna po raz drugi odbył się „Piknik z Retro Traktorem”. Na tę jednodniową imprezę zjechało się kilkunastu kolekcjonerów głównie z Klubu „Traktor i Maszyna”. 
Przy salce wiejskiej w Tuchorzy można było zobaczyć kilkanaście ciągników począwszy od najmniejszego Gutbrota a skończywszy na Ursusie 45. Najwięcej, bo aż trzy, było RS-ów. Ich właścicielami są organizatorzy imprezy Katarzyna i Krzysztof Materna. Tradycyjnie można było z bliska obejrzeć ciągniki a nawet usiąść za kierownicą. Odbyła się także prezentacja w ruchu oraz popisy jazdyna pobliskim polu.
 
 

Dożynki województwa lubuskiego w roku 2016 obchodzone były w Strzelcach Krajeńskich, w gminie gdzie mieszka prezes Klubu Leszek Nowak i dlatego to on wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Strzelcach Krajeńskich zorganizowali oprawę tegorocznych Dożynek.

Na stronie internetowej Gazety Wyborczej znajdują się opisy niektórych zabytkowych ciągników prezentowanych przez Klub „Traktor i Maszyna” na XXV Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie.

W dniu 18 września 2016 roku Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie na ciekawe rozpoczęcie jesieni pt. „Jesień w domu i zagrodzie - retro show”.

Tradycyjnie jak co roku zabytkowe ciągniki zaprezentuje Klub „Traktor i Maszyna”. Będzie można także zobaczyć prace wykonywane w dawnym gospodarstwie rolnym i domowym po odejściu lata. Przewidziane atrakcje to m. in.: pokazy orki, siewu, przygotowywania przetworów na zimę. Wielbicieli rzemiosła zainteresują zapewne warsztaty tkackie, garncarskie, wikliniarskie. Odbędzie się także degustacja suszonych i zapiekanych owoców oraz innych potraw. 

 

projekt i wykonanie: turus (c) 2011-2012