• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 6.jpg
  • Agata.jpg
  • Kamil2.jpg

XVI Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach 19-20.08.2017 r.  - Klub "Traktor i Maszyna" na Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie 2-3.09.2017 r. 

facebook

Aktualności

Dożynki województwa lubuskiego w roku 2016 obchodzone były w Strzelcach Krajeńskich, w gminie gdzie mieszka prezes Klubu Leszek Nowak i dlatego to on wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Strzelcach Krajeńskich zorganizowali oprawę tegorocznych Dożynek.

W dniu 18 września 2016 roku Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie na ciekawe rozpoczęcie jesieni pt. „Jesień w domu i zagrodzie - retro show”.

Tradycyjnie jak co roku zabytkowe ciągniki zaprezentuje Klub „Traktor i Maszyna”. Będzie można także zobaczyć prace wykonywane w dawnym gospodarstwie rolnym i domowym po odejściu lata. Przewidziane atrakcje to m. in.: pokazy orki, siewu, przygotowywania przetworów na zimę. Wielbicieli rzemiosła zainteresują zapewne warsztaty tkackie, garncarskie, wikliniarskie. Odbędzie się także degustacja suszonych i zapiekanych owoców oraz innych potraw. 

W dniu 28 sierpnia 2016 roku w dożynkach w Ścinawie (woj. dolnośląskie) wzięli udział członkowie klubu "Traktor i Maszyna" oraz "Retrotraktor". Kilkanaście traktorów stanowiło dużą atrakcję dożynek.

Największym powodzeniem cieszyły sie przejażdżki przyczepą osobowa ciagietą przez Ursusa C45 kierowanego przez Leszka Nowaka. Głównym organizatorem udziału starych traktorów w imprezie był Jan Demczyszak, Wspierała go żona Wanda i syn Jakub.

AC

Klub ,,Traktor i Maszyna" zaprezentował piętnaście zabytkowych traktorów podczas XXV Krajowej Wystawy Rolniczej i Ogólnopolskich Dożynek Jasnogóskich w Częstochowie.

Zdaniem wielu zwiedzających Czestochowa nie widziała jeszcze takiego wydarzenia. Już w sobotni ranek ciągniki przejechały ulicami miasta na miejsce wystawy. A było ono bardzo szczególne, gdyż znajdowało się w głównej alei tuż przed klasztorem jasnogórskim.
Tutaj przez dwa dni pietanście zabytkowych ciągników dumnie prezentowało się na tle górującego klasztoru. Traktory odpalano o każdej pełnej godzinie, a w sobotę o 15:00 odbyła się ich parada głównymi alejami miasta. W tym samym dniu część kolekcjonerów wzięła udział w koncercie ZPiT ,,Śląsk" w Filharmonii Częstochowskiej. Z kolei w niedzielę delegacja klubu (Mariusz Nowak i Józef Richter) uczestniczyła jako zaproszeni goście w mszy dożynkowej celebrowanej przez Prymasa Polski z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Wystawa starych traktorów pod Jasną Górą była przysłowiowym ,,strzałem w dziesiątkę" i mamy nadzieję, ża na stałe wrośnie w obraz Dożynek Jasnogórskich.
Serdecznie dziękujemu Dyrektorowi Ślaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie – panu Grzegorzowi Boskiemu za zaproszenie i organizację naszego pobytu w Częstochowie.
W wystawie w Częstochowie wzieli udział:
Józef Richter – Deutz i Zetor 25 A
Kazimierz Karasiewicz – RS 09
Stanisław Pijewski - Ursus C 325
Damian Wolka – Zetor 50 Super
Mateusz Wolka – Lanz Bulldog 45
Zbigniew Kałuźny – Kramer
Mariusz Nowak – Lanz Bulldog 35
Rafał Staniszewski – Ursus 45
Marek Kropidłowski – Ursus 45
Bernard Stiller – Lanz Bulldog 45
Krzysztof Szymczak – Ferguson
Andrzej Mirowski – Ursus 328 i Steyr
Jerzy Walerowicz - Ursus 45

Miłosz Stller i Rafał Rosolski – obsługa namiotu klubowego

W minioną niedzielę członkowie klubu Stanisław Pijewski z Jawornicy oraz Józef Richter z Lubecka wraz ze swoimi maszynami brali udział w dożynkach gminnych w Tworogu.

Głównym celem naszego udziału była pomoc w zbiórce pieniążków na leczenie dla Mai Rachwalskiej, dziewczynki u której zdiagnozowano całościowe zaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu. Dzięki naszym pokazom ciągników udało się zebrać 175,56 zł.

 

projekt i wykonanie: turus (c) 2011-2012