• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 6.jpg
  • Agata.jpg
  • Kamil2.jpg

XVI Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach 19-20.08.2017 r.  - Klub "Traktor i Maszyna" na Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie 2-3.09.2017 r. 

facebook

Aktualności

Po raz trzci Klub ,,Traktor i Maszyna" wziął udział w Jarmarku Rolniczym w Bukówcu Górnym a słoneczna pogoda tego dnia sprzyjała traktorowym wycieczkom.
Największa grupa pięciu traktorzystów przyjechała z Wilkowic (Feliks Reszczyński – Steyr, Stanisław Matuszewski - Ursus C 328, Andrzej Cygler – Zetor 25 K, Robert Frąckowiak – Ford i Gabriel Reszczyński - Guldner). Na rogatkach Bukówca Górnego czekali na nich Jarosław Chojnacki na Zetorze 25 K i Krzysztof Beba na Ursusie C 328. Po krótkiej sesji zdjęciowej przy miejscowym wiatraku wszyscy przejechali główną ulicą Bukówca Górnego. Wjeżdżające na plac wystawy traktory witał warkot silnika stacjonarnego Hieronima Klechy. Niebawem grupę uzupełnili koledzy z Leszna – Piotr Ciąder z Gutbrotem i Maciej Orzałkiewicz z zabytkowym Polonezem. Wszyscy wzięli udział w uroczystym otwarciu Jarmarku, gdzie otrzymali podziękowania od Wójta Włoszakowic – Stanisława Waligóry. W rewanżu Stanisław Matuszewski podziękował za zaproszenie i wręczył upominki klubowe. Wyjazdy traktorzystów na Jarmark Rolniczy są efektem współpracy pomiędzy Klubem a gminą Włoszakowice. Od kilku lat wójt gminy Włoszakowice bezplatnie użycza płotki ochronne na wilkowicki festiwal. Serdecznie mu za to dziękujemy jaki traktorzystom za wyjazdy do Bukówca Górnego.

Na zaproszenie Narodowego Muzeum Rolnictwa w Szreniawie członkowie Klubu „Traktor i Maszyna” wzięli udział w imprezie pt. „W domu i zagrodzie. Retro Show”.

Klub zaprezentował 13 zabytkowych ciągników w tym 2 bombaje. Towarzyszyły im dwie muzealne maszyny: lokomobila „Hipolina” oraz pług motorowy „Praga”. Wszystkie maszyny tworzyły ekspozycję na łące przy Muzeum. Tutaj też odbywały się pokazy orki wołami i końmi oraz pokaz siewu ręcznego. Tradycyjnie najmłodsi zwiedzający mogli usiąść na ciągnikach. Podczas jazdy ciągników po placu prezes Klubu – Leszek Nowak omówił prezentowane maszyny. Niestety z powodu deszczu część pokazów się nie odbyła.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom i okolicznościowy medal. Rozstrzygnięto także konkurs na najlepszego operatora maszyny. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Szymczak, drugi był Miłosz Stiller a trzeci Jerzy Kania. 

Ciągniki wystawili:
Leszek Nowak – RS 09
Jacek Gaj – Ford i Ferguson
Bernard Stiller – Lanz Bulldog 45
Krzysztof Szymczak – Ferguson
Andrzej Patelka – Zetor 25 A
Witold Alejski – Normag
Jarosław Chojnacki – Zetor 25 K
Jerzy Kania – Zetor
Dariusz Nowak – Lanz Bulldog 25
Andrzej Orzeł – Ursus C 28
Miłosz Stiller – Ursus C 235
Wojciech Wrzesiński – Steyr

Impreza odbyła się 18 września 2016 roku. 

W Tuchorzy koło Wolsztyna po raz drugi odbył się „Piknik z Retro Traktorem”. Na tę jednodniową imprezę zjechało się kilkunastu kolekcjonerów głównie z Klubu „Traktor i Maszyna”. 
Przy salce wiejskiej w Tuchorzy można było zobaczyć kilkanaście ciągników począwszy od najmniejszego Gutbrota a skończywszy na Ursusie 45. Najwięcej, bo aż trzy, było RS-ów. Ich właścicielami są organizatorzy imprezy Katarzyna i Krzysztof Materna. Tradycyjnie można było z bliska obejrzeć ciągniki a nawet usiąść za kierownicą. Odbyła się także prezentacja w ruchu oraz popisy jazdyna pobliskim polu.
 
 

10 września 2016 roku już po raz szósty odbyło się Spotkanie Pojazdów Zabytkowych u Sołtysa w Łochowicach.

Właściciele wraz ze swoimi zabytkowymi perełkami zebrali się w Łochowie, gdzie rozpoczęło się otwarcie zlotu. Po godzinie czternastej ciągniki, motocykle i samochody korowodem ruszyły w kierunku Łochowic, gdzie odbyła się główna część imprezy. Pomysłodawcy spotkania zapewnili uczestnikom i zwiedzającym sporo atrakcji. Odbyły się konkursy sprawnościowe takie jak rzut oponą do celu, przeciąganie liną pojazdu na czas. Nie zapomniano również o najmłodszych. Dla nich przygotowano zabawy i konkurs rysunkowy. Wręczono wiele nagród i pucharów. Moc podziękowań  przesyłamy dla Marysia i Henia, którzy zadbali o część kulinarną na wstawie. Jak zwykle stanęli na wysokości zadania i przygotowali pyszną grochówkę i smaczny bigos dla wstawców. W Łochowicach można było podziwiać między innymi takie traktory jak : Zetor 25 –K, Allis Chalmers, Agria, Ursus C-328,John Deer, Fergusson FE35, Zetor Super 50, Porsche Junior, Ursus 328, Ursus C-325 . Samochody: Skoda 105S, Syrena 105,Nysa 522, Fiat 125, VW Cabriolet, Star. Motocykle: MZES 250/1, Junak M10, WSK 125, oraz dwa zabytkowe rowery w tym jeden z silnikiem napędowym. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna. Imprezie towarzyszyła miła atmosfera i słoneczna pogoda. Dziękujemy za mile spędzony czas.

Joanna Chojnacka

Na stronie internetowej Gazety Wyborczej znajdują się opisy niektórych zabytkowych ciągników prezentowanych przez Klub „Traktor i Maszyna” na XXV Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie.

 

projekt i wykonanie: turus (c) 2011-2012