• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 6.jpg
  • Agata.jpg
  • Kamil2.jpg

XVII Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach 18-19.08.2018 r.  - Walne Zebranie Sprawozdawcze Klubu, XV-lecie Klubu i Bal Traktorzysty odbędą się 7 kwietnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie

facebook

Aktualności

W dniach 19-20 sierpnia 2017 roku odbędzie w Wilkowiacach (gmina Lipno, powiat leszczyński) XVI Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka - największa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wystawa zabytkowej mechanizacji rolnictwa.

Weźmie w niej udział 180 wystawców, którzy zaprezentują blisko 300 zabytkowych maszyn rolniczych w tym przeszło 200 ciągników. Rekordowo zapowiada się udział zagranicznych kolekcjonerów. Zabytkowe traktory przyjadą z Niemiec, Austrii, Szwecji, Słowacji, Czech, Węgier i Holandii. Festiwal oficjalnie rozpocznie się 19 sierpnia, ale już dwa dni wcześniej 17 sierpnia przed Urzędem Gminy w Lipnie zostaną powitani traktorzyści jadący na festiwal po kołach. W tym roku tego wyczynu dokonają kolekcjonerzy z Austrii, Niemiec, Szwecji oraz polscy kolekcjonerzy z Dolska, Śremu, Boguszyna, Chociczy, Kobylina, Koszalina, Pleszewa, Godkowa Osiedle (Chojna), Tuchorzy, Obornik Śląskich, Menic i Prochowic. Najdłuższy dystans 500 km pokonają traktorzyści z Austrii. Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się pokazy i konkurencje. Widzowie zobaczą prezentację traktorów, Odpalanie bombaja, Odpalanie korbą, Traktorpulling, Wyścigi traktorów, Turniej Precyzyjny Gospodarz, zbiór zboża, młócenie zboża oraz orkę. Zostaną wyróżnione najciekawsze eksponaty i przyznane tytuły „Kolekcjoner Roku 2017” pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W niedzielę 20 sierpnia o godzinie 11:00 ulicami Wilkowic przejedzie korowód zabytkowych traktorów. Równolegle z festiwalem odbędzie się Wystawa Maszyn i Urządzeń Rolniczych „Roltechnika” organizowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Cena biletu wynosi 5 zł. Dzieci do lat siedmiu i osoby niepełnosprawne mają wstęp wolny.

Organizatorami imprezy są: Gmina Lipno, Klub „Traktor i Maszyna” i Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie.

Serdecznie zapraszamy!

W dniach 1-2 lipca 2017 roku w Woli Rasztowskiej na Mazowszu odbył się II Zlot Starych Traktorów połączony z obchodami 50-tych urodzin 30stki, na którym oczywiście nie mogło zabraknąć naszej ekipy. Imprezę tą zaszyciła swoją obecnością słynna 30-stka z numerem seryjnym 0001.

W sobotę, 1-go lipca odbyło się oficjalne otwarcie zlotu w którym wzięli udział przedstawiciele Urusa, ambasador Bośni i Hercegowiny oraz lokalne władze gminy Klembów. Uczestnicy zlotu zostali zaproszeni do zwiedzania pałacu w Woli Rasztowskiej. Obecnie znajduje się tam szkoła podstawowa. Następnie kolumna traktorów udała się szlakiem św Faustyny i dotarła do Ostrówka, gdzie znajduje się dom, w którym św Faustyna (Helena Kowalska) przebywała w latach 1924-1925 jako pomoc domowa w rodzinie Samuela i Aldony Lipszyców, zanim wstąpiła do klasztoru. Trzeba dodać, iż przejazd kolumny odbywał się w strugach lejącego deszczu, ale na szczęscie powrót na plac wystawy zakończył się słonecznie. Sobota zakończyła się spotkaniem integracyjnym wszystkich uczestników zlotu, na którym bawiliśmy się do późnych godzin nocnych. Niedziela przywitała wszytskich deszczem, lecz nie zniechęciło to nikogo do dalszej zabawy. O godzinie 10 udaliśmy się naszymi traktorami pod kościół, gdzie odbyła się msza za organizatorów oraz uczestników zlotu. Po mszy wróciliśmy na nasz plac wystawowy, gdzie odbyły się różne zabawy i konkurencje, w których mogli brać udział uczestnicy zlotu jak również zwiedzający goście. Było m.in. zawody na czas w cofaniu z przyczepą, zawody "Strong Man' w przeciąganiu traktorów. Można było również zobaczyć pokaz 'młocki'-omłotów zboża. Na koniec dnia wszystkie traktory odbyły wspólny pożegnalny przejazd. Rostrzygnięto również konkurs o tytuł 'Miss 30stki'. Wszyscy zostali poczęstowani urodzinowym torcikiem. 

Klub "Traktor i Maszyna" reprezentowali:
1. Józef Richter
2. Stanisław Pijewski z żoną Ewą
3. Marek Staniaszek
4. Andrzej Mirowski
5. Jacek Gaj
6. Milena Klimczak
7. Marcin Kroc

Anna Kowoll

 

 

 

W dniach od 3 i 4 czerwca na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku odbędą się XXIV Wielkopolskie Targi Rolnicze.

Weźmie w nich udział Klub "Traktor i Maszyna", który zaprezentuje 9 ciągników w tym dwa Ursusy 45 i jednego Lanz Bulldoga 35. Zabytkowe ciągniki będzie można zobaczyć w niedzielę 4 czerwca. O godzinie 14:30 zaplanowana jest prezentacja traktorów w ruchu i pokazy.

 

 

W miniony weekend tj. 24-25.06.2017 członkowie Klubu "Traktor i Maszyna" ze Śląska rezprezentowali nas podczas Dni Otwartych Drzwi w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Oddziale w Mikołowie.

Po raz pierwszy został zaprezentowany nowy nabytek p. Józefa Richtera z Lubecka Ursus C-45 oraz Zetor 3011, Deutz 414, Ursus C-25 Stanisława Pijewskiego, Ursus C328 Mileny Klimczak oraz Zetor-25 Jerzego i Marka Kansy. Był z nami równiez pan Franciszek Rychter (ojciec naszego członka Pawła) który pomagał nam w odpalaniu "bombaja". Nasza delegacja została "uwieczniona" na zdjęciu wraz z zastepcą dyraktora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Jakubem Cofałą z żoną i synkiem oraz Maurycym Hankiewiczem redaktorem naczelnym Śląskich Aktualności Rolniczych.

Anna Kowoll

 

III Brodnicki Zlot Pojazdów Zabytkowych odbył się 21 maja 2017 r.  Klub "Traktor i Maszyna" reprezentowali Przemysław i Krzysztof Kwaśniewscy z ciągnikiem DUTRA 1960 rok i użyczonym traktorem T25 z 1977 roku przez sympatyka naszego klubu. Przyjazd i rejestracja pojazdów rozpoczęła się od godziny 11.00, i zgromadziła około 200 jednostek pojazdów włącznie z motocyklami, a o godzinie 13.00 nastąpiło oficjalne otwarcie Zlotu. Około godziny 17.00 zaplanowana parada pojazdów ruszyła ulicami miasta poprzez rynek, która zakończyła Zlot. W trakcie Zlotu przewidziane były konkursy m.in. plebiscyt wśród publiczności na najładniejszy motocykl i samochód. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających teren zlotu, była możliwość wejścia do środka zabytkowych pojazdów.

 

projekt i wykonanie: turus (c) 2011-2012